Kotor

Mesto a prístav Kotor sa rozkladá v malebnej polohe na samom konci Kotorskej boky. Už samotná plavba týmto 30 km dlhým zálivom, ktorý nazývaný niekedy aj najjužnejším fjordom Európy, je silným zážitkom. Lemujú ho vysoké hory horského masívu Lovćen, ktoré ho chránia pred zlým počasím prichádzajúcim zo severu a aj pred bórou vanúcou z vnútrozemia. Počas plavby lode prechádzajú popri ostrovčekoch s kostolmi, pobrežných dedinkách a mestečkách, cez úžinu Verige.

Kotor je najstarším mestom Čiernej hory, právom figuruje na Zozname Svetového Dedičstva UNESCO, a svoju historickú podobu z 12. - 14. storočia si zachovalo bez väčších zmien až dodnes. Nádherné stredoveké  kameňmi dláždené ulice, námestíčka a námestia, množstvo kostolov a masívny obranný múr tiahnúci sa vysoko nad mestom, ktorý je po Čínskom múre najdlhší na svete.
Podľa miestnej legendy mesto postavili s pomocou víly.

Klíma a plavebná sezóna

Kotor má stredomorské podnebie, výrazne vplyvnené Jadranským morom. Zimy sú daždivé, ale príjemné a iba výnimočne skutočne studené; s priemernými teplotami cez deň 7° až 9 °C a v noci 1° až 3 °C. V lete priemerné denné teploty dosahujú 24 až 27 °C a nočné 16° až 19 °C.
Kotor je obľúbenou zastávkou na okružných plavbách vo východnom Stredomorí. Zastavujú sa tu výletné lode mnohých plavebných spoločností, ako napríklad MSC, AIDA, TUI, Oceania, NCLSilversea, Celebrity .. .

Kam sa vydať v Kotore

  • Historický Kotor (UNESCO) je malé mesto a väčšina jeho pozoruhodností je ľahko dostupná pešo. Do centra Stari Grad vedú 3 vstupné brány, jednaz nich, Morská brána, iba 100 m vzdialená od prístavného móla. Kúsok za ňou je hlavné námestie Trg od Oružja s pôsobivou hodinovou vežou z 1602. 
  • Katolícka katedrála Svetog Tripuna (patróna mesta) z 1166 je najzaujímavejším kostolom mesta. Nachádza sa v nej aj múzeum sakrálneho umenia. Ďalším dôležitým religióznym miestom je srbsko-ortodoxný sv. Nikolasa.
  • Kotor je mestom námorníkov a obchodníkov s deviatimi palácmi. V najznámejšom - Grgurina sídli zaujímavé Námorné múzeum
  • Staré mesto obkolesujú masívne hradby - tieto sú miestami poškodené a nedajú sa preto prejsť dookola, iba po častiach.
  • Nad mestom sa týčia ruiny pevnosti San Giovanni. Za vstup na hradby vedúce k nej sa platí poplatok, výstup je mierne náročný, po vyše 1.500 nerovných schodoch, ale odmenou je úžasný výhľad na mesto a do okolia. Čas potrebný na tento výlet asi 1,5 hodiny. 
  • Pôvabné mestečko Perast (12 km od prístavu) s barokovými palácmi a 18 kostolmi. Priamo pred ním leží ostrovček so známym kostolom Panny Márie v skalách.
  • Špeciálny tip pre milovníkov zvieratiek:  Ulice a zákutia Kotoru sú plné mačiek všetkých možných farieb, o ktoré sa obyvatelia mesta s láskou starajú. Nájdete tu dokonca mačacie múzeum The Kotor Cats Museum so zbierkou kuriozít, umeleckých diel, gýčov a suvenírov o týchto zvieratkách.

Najobľúbenejšie exkurzie

  • Pešia prehliadka Kotoru so sprievodcom.
  • Perast (UNESCO) a plavba ku kostolu Panny Márie v skalách.
  • Plavba: kostol Panny Márie v skalách, Modrá jaskyňa, ostrov Mamula a podvodný tunel.
  • Lovćen národný park, dedina Njeguši a Cetinje.
  • Budva a Sveti Stefan.

Naše tipy pre destináciu Kotor

Jazyk: Väčšina obyvateľov hovorí po srbsky, ale úradným jazykom je čiernohorčina. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Časový posun oproti Slovensku: 0  (UTC+1)
Mena: euro
Čo ochutnať - miestne špeciality: börek - lístkové cesto plnené špenátom, syrom, mäsom a zemiakmi; čierne rizoto s atramentom z kalamárov; pasulj - balkánska verzia pečenej fazule s mäsom a koreninami; strieborná repa dochutená cesnakom je často prílohou k čerstvej pečenej rybe alebo k vyprážaným kolieskam z kalamárov; bravčové alebo hovädzie cevapi predávané v pouličných stánkoch ćevabdžinicas; njeguski steak - bravčový filet s krémovým syrom a šunkou Njegusi; karadjordjeva schnitzel - obalený a vyprážený njeguski steak; šalát z chobotnice - v rôznych variáciách klasického receptu, ale vždy s cesnakom a petržlenom; gavice - obalené a vyprážené rybičky sú výbornou jednohubkou k pivu alebo vínu; buzara - guláš z rýb a morských plodov, cibule, paradajok a miestnych byliniek; sač - je typický pomalý spôsob prípravy mäsa (kozie, baranie, hovädzie alebo bravčovina). Zo zákuskov bajadera na spôsob nugátu z orechov a pečiva s čokoládovou polevou; a baklava
Miestne vína: biela odroda Krstač; červená odroda Vranac.
Čo nakupovať - miestne suveníry: kapa - tradičná mužská čierna okrúhla čiapka s červeným vyšívaným vrškom; brojanica - modlitebný náramok s uzlíkmi (zvyčajne 33 podľa veku Krista), tradične čierny; včelie produkty: včelí peľ, propolis, medovina, kozmetika a med šalviový, kvetový, gaštanový a agátový; starožitnosti - šperky a čajníky z balkánskeho striebra, náboženské kríže, vyrezávané škatuľky, koberčeky kilim ... ; suveníry z Mačacieho múzea; sušená levanduľa; balené bylinkové čaje; šunka pršut, syry, olivový olej, reťaze sušených fíg, kvalitný octový ocot; brandy podobná rakija z fermentovaného hrozna.
Kde nakupovať: obchodíky v uličkách mesta. Tržnica pred mestským opevnením s miestnymi špecialitami, ale aj suvenírmi a šperkami. Nákupné centrum Kamelija.
Otváracie hodiny: obchody sú bežne otvorené od 9:00 do 21.00, niektoré majú prestávku 12:00 - 16:00. Počas sezóny sú mnohé obchody pre turistov otvorené aj dlhšie.
Taxíky: používajú sa taxametre. Pri dlhšej ceste sa s vodičom vopred dohodnite na cene. 
Prepitné je vítané. Ak ste boli spokojní s preukázanými službami, môžete nechať cca 10-15%. 

Prístav v Kotore

Výletné lode kotvia v pri móle Kotor pier,  asi 100 metrov od jednej z troch vstupných brán do historického cetra mesta.
Mólo je iba pre jednu výletnú loď a preto, ak je v prístave viac ako jedna, ostatné budú stáť na kotve a doprava na breh je zabezpečená šalupami. 

V prístave stoja taxíky.
Priamo z prístavu premáva otvorený hop on/off autobus so zastávkami v Bajova kula, Perast a Risan. Cena lístka € 20 (2021).

Mapa Kotoru:


Zdroj fotografie:  Unsplash (by Leipzig Free Tours a Radik Sitdikov)